11:30 - 13:00
Satellite symposium
ZOOM Room 211.30-13.00Sedasiyada innovasiyalar

Sedasiyada innovasiyalar. Professor Loskutov Oleq Anatolyeviç, P.L. Şupik ad. Milli Diplomdansonraki Tibbi Təhsil Akademiyası Anesteziologiya və İntensiv Terapiya kafedrasının rəhbəri.

ZOOM Room 311.30-12.20COVİD-19-un nevroloji təzahürləri və ağırlaşmaları

Stepanova Svetlana Borisovna, Tibb elmləri namizədi, yüksək ixtisas kateqoriyalı nevroloq, DPO Fakültəsi Nevrologiya bölümü.

ZOOM Room 312.20-13.00Neyrodegenerasiyanın başlanğıcında narahatlıq- depressiv xəstəliklər. Həqiqi kliniki təcrübə

Berdnikova İnna Nikolayevna, Tibb elmləri namizədi, “Rusiya Dəmir Yolları” ASC- nin Kuybışev Sağlamlıq müdirliyinin baş sərbəst nevroloqu, “Rusiya Dəmir Yolları- Tibb” Klinik Xəstəxanasının Nevrologiya və Reabilitasiya şöbəsinin müdiri, Samara şəhəri.

13:00 - 14:00
Fasilə
14:00 - 18:00
Simpoziumlar
COVİD-19 – 21 əsrin pandemiyası
  • 14:01-14:20 “Allergiya və yeni koronovirus infeksiyası – bir medalın iki üzü”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Allergoloqiya və immunologiya kafedrasının müdiri, professor Lalə Allahverdiyeva
  • 14:20-14:35 COVİD-19 infeksiyalı xəstələrin mollekulyar-genetik və immunoloji müayinələrinin nəticələrinin kliniki vəziyyəti ilə korrelyasiyası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tibbi mikrobiologiya və immunologiya kafedrasının müdiri, professor Həqiqət Qədirova
  • 14:35-14:50 “Sars CoV-2 virusun genetikası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tibbi biologiya və genetika kafedranın dosenti Leyla Süleymanova
  • 14:50-15:10 “Yeni koronovirus infeksiyası ağciyərlərdə iltihabı və qeyri-iltihabi dəyişiklər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin patoloji anatomiya kafedrasının müdiri professor Ədələt Həsənov 
  • 15:10-15:30 “COVİD-19-lu xəstələrdə reanimasiya şöbəsi şəraitində intensiv müalicənin əsas seqmentləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Anesteziologiya və reanimasiya kafedrasının müdiri, professor İsfəndiyar İsmayılov
  • 15:30-15:45 Fasilə
  • 15:45-16:00 “Azərbaycanda onkoloji xəstələrdə COVİD-19 xəstəliyinin klinik-diaqnostik aspektləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkologiya kafedrasının dosenti Nəsimi Qasımov
  • 16:00-16:15 “Azərbaycanda Covid-19 pandemiya dövründə böyrək xəstəlklərinin idarə olunması”, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin baş nefroloqu, Respublika Kliniki Uroloji Xəstəxanasının hemodializ şöbəsinin müdiri Dr.Fariz Babayev
  • 16:15-16:30 “COVİD-19 xəstələrin müalicəsində ağ ciyərin qeyri invaziv ventilyasiyasının üstünlükləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq cərrahlığı kafedrasının dosenti Esmira Nəsibova
  • 16:30-16:45 “COVİD-19-a farmakoloji müdaxilənin strategiya və taktikası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin farmakologiya kafedrasının müdiri, professor Musa Qəniyev
  • 16:45-17:00 “COVİD-19 pnevmoniyası: əsas radioloji aspektləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Şua diaqnostikası və terapiyası kafedrasının müdiri, tibb üzrə elmlər doktoru Məlahət Sultanova 
  • 17:00-18:00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Serebrovaskular xəstəlikləri və insult menecmentin müasir aspektləri
  • 14:00-14:15 “Dünyada və Azərbaycanda insult menecmentin inkişafı”, Danimarka Hervel Universiteti Hospitalının İnsult şöbəsinin baş mütəxəssisi  Aybəniz Muxtarova
  • 14:15-15:30 “Migren və İnsult”, Beynəlxalq Baş Ağrısı Cəmiyyətinin prezidenti professor Məsud Aşina
  • 14:30-15:00 “COVİD-19 yoluxmuş xəstələrdə cerebrovaskulyar təzahürlər”, Tel-Aviv Universitetinin Sackler Tibb Fakültəsinin nevrologiya üzrə professoru Natan Bornstein
  • 15:00-15:15 “Beyindaxili hematomaların cərrahi müalicəsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Neyrocərrahiyyə kafedrasının professoru Sabir Ehtibarlı
  • 15:15-15:30 “İnsult xəstələrinin endovaskulyar müalicə üsalları”, İzrailin Xaim Şiba adına Tibb Mərkəzinin İnsult və neyro-endovaskulyar şöbənin müdiri Dr. David Orion 
  • 15:30-15:45  “Travmatik bey-n zədəsinin neyrobiologiyası və CAPTAİN tədqiqatlarının nəticələri”, Luliu Hatieganu Tibb və Əczaçılıq Universitetinin Neyroelmlər kafedrasının müdiri professor Dafin Muresanu  
  • 15:45-16:00 Fasilə 
  • 16:00-16:15 “Cavanlarda insultun etioloji və kliniki xüsusiyyətləri”, Əziz Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimlər Təkmilləşdirmə İnstitutunun professoru Rövşən Həsənov
  • 16:15-16:30 “İşemik insultun müalicəsi və profilaktikası” , Böyük Britaniyanın London Seynt Ceorc hospital, tibb elmləri doktoru Vəfa Ələkbərzadə
  • 16:30-16:45 “İnsultlu xəstələrin reabilitasiyasına yeni yanaşmalar”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Fizioterapiya və tibbi reabilitasiya kafedrasının professoru Sədaqət Hüseynova
  • 16:45-17:00  “İnsultun reabilitasiyasında biomarkerlərin icmalı”, Elmi Tədqiqat Tibbi Bərpa İnstitutunun Kliniki-neyrofizioloji laboratoriyasının elmi işçisi Mərziyyə Məmmədova  
  • 17:30-17:15 “Azərbaycanda epilepsiyanın epidemiologiyası”, ATU-nun Nevrologiya kafedrasının assistenti Nuran Əmənullayev
  • 17:15-17:30 “Hamilə qadınlarda epilepsiya: klinik xüsusiyyətlər və doğuşun nəticələri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Nevrologiya kafedrasının assistenti Şəhla Məlikova
  • 17:15-18:00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Pandemiya zamanı psixi pozuntular
  • 14.00-14.15 “COVİD-19 pandemiyası dövründə AR SN Psixi Sağlamlıq Mərkəzinin fəaliyyəti”, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin Psixi Sağlamlıq Mərkəzinin direktoru, professor Fuad İsmayılov
  • 14.15-14.30 “COVİD-19 pandemiyası zamanı qadınların psixi sağlamlığına təsiri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin psixiatriya kafedrasının professoru Bilal Əsədov
  • 14.30-14.45 “Epilepsiya və depressiya, müalicə taktikasının komorbidliyi problemləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin psixiatriya kafedrasının professoru Zəfər Əliyev
  • 14.45-15.00 “COVİD-19 pandemiyası dövründə stasionar psixiatriya yardımının təşkili məsələləri”, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin 1 saylı  Psixiatriya Xəstəxanasının baş həkimi Ağahəsən Rəsulov
  • 15.00-15.15 “COVİD-19 və uşaq psixi sağlamlığı”, Azərbaycan Tibb Universitetinin psixiatriya kafedrasının assistenti İkram Rüstəmov
  • 15.15-15.30 “Stiqma və COVİD-19”, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin Psixi Sağlamlıq Mərkəzinin direktor müavini Rüstəm Salayev
  • 15.30-15.45 “Azərbaycan qadınları arasında suisidal davranışın xüsusiyyətləri və profilaktikasi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin psixiatriya kafedrasının assistenti Nəsimi Vahabov
  • 15.45-16.00 Fasilə
  • 16.00-16.15 “COVİD-19 pandemiyası dövründə ağır psixi pozuntulardan əziyyət çəkən insanların təlabatlarının öyrənilməsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Psixiatriya kafedrasının dissertantı Cəmilə İsmayılova
  • 16.15-16.30 “Azərbaycan Respubliksı SN 1 saylı Psixiatriya Xəstəxanasında Covid-19-a yoluxmuş xəstələrin psixi vəziyyətlərinin kliniki təhlili”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Psixiatriya kafedrasının dissertantı Nigar Əliyeva
  • 16.30-16.45 “Respublika Toksikoloji Mərkəzində doza aşırımı ilə müalicə olunmuş Bakı şəhərində qeydiyyatda olan narkotik maddələrin istifadəçilərinin sosial-demoqrafik və kliniki xüsusiyyətləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin psixiatriya kafedrasının dissertantı Pərvin Məmmədov
  • 16.45-17.00 “Covid-19 pandemiyası dövründə psixiatrik xəstaxanada müalicə alan damar mənşəli demensiyalı xəstələr və onların qarşılaşdığı problemlər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Psixiatriya kafedrasının dissertantı Rumiyyə Kərimova
  • 17.00-18.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Piylənmə və bariatrik cərrahiyyə
  • 14:00-14:20 “Dünyada Bariatrik-Metabolik Cərrahiyyənin İnkişaf perspektivləri və son bir əsrdə keçdiyi yol”, Türkiyə TOSS prezidenti professor Mustafa Taşkın
  • 14:20-14:40 “SADI əməliyyatının son nəticələri”, İspaniyanın Klinik San Karlos hospitalın Həzm və sinə cərrahiyyəsi xidmətinin müdiri və Madrid Komplutens Universitetinin professoru Antonio Torres
  • 14:40-15:00“Uğursuz  Bypass əməliyyatı  üçün müalicə alqoritmi”, Beliçkanın Barialink Akademiyasının sədri professor Bruno Dillemans
  • 15:00-15:20 “Bariatrik CƏRRAHİYYƏ və COVİD-19 PANDEMİYASI: avantajları və dezavantajları ”, Türkiyə Gənc İFSO prezidenti, İstanbul Universitetinin Cərrahpaşa Tibb Fakültəsinin professoru Halit Eren Taskın
  • 15:20-15:40 “Sleeve qastrektomiya sonrası Revizional cərrahiyyə”, Acibadem Bariartrik-Metabolik cərrahi bölümün professoru Ahmet Türkçapar
  • 15:40-16:00 Fasilə
  • 16:00-16:15 “Mədənin boylama rezeksiyası əməliyyət zamanı baş verə biləcək cərrahi agırlaşmaların profilaktikasında omentopeksiyanın rolu”, Azərbaycan Bariatrik–Metabolik Cərrahlar Assosiasiyasının sədri Azərbaycan Tibb Universitetinin I cərrahi xəstəliklər kafedrası tibb üzrə fəlsəfə doktoru Tariel Ömərov
  • 16:15-16:30 Sleeve qastrektomiya necə aparılmalıdır?”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I cərrahi xəstəliklər kafedrası tibb üzrə fəlsəfə doktoru Anar Namazov
  • 16:30-16:45 “Laparoskopik Sleeve Gastrectomy (LSG) əməliyatından sonra qaraciyərin funksional vəziyyətində baş verən dəyişikliklər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II cərrahi xəstəliklər kafedrasının assitenti Eçin Abdinov
  • 16:45-17:00 “Piylənməsi olan pasiyentlərdə mədə şuntlama əməliyyatlarının karbohidrat mübadiləsinə təsiri nəticələri”, Daşkənt Tibb Akademiyasının Cərrahi xəstəliklər kafedrasının tibb üzrə fəlsəfə doktoru Umid Ruziyev
  • 17:00-18:00 Sual-cavab və qiymətləndirmə 
Uşağın həyatının ilk 1000 günü
  • 14:00-14:15 “Gələcəyim ilk 1000 gündə”, Türkiyə Ondokuz Mayıs Universitetinin professoru Canan Aygün
  • 14:15-14:30 “Neonatal nevrologiyanın dünəni, bu günü və sabahı”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Nevrologiya kafedrasının professoru Aytən Məmmədbəyli
  • 14:30-14:45 “Yenidoğulmuşlarda  və erkən yaşlı uşaqlarda cərrahi patologiyaların diaqnostika və müalicəsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq cərrahiyəsi kafedrasının müdiri, professor Ramiz Poluxov 
  • 14:45-15:00 Vaxtından əvvəl doğulanlar, risklər və müasir yanaşma”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Uşaq xəstəlikləri kafedrasının müdiri, professor Səfixan Həsənov 
  • 15:00-15:15 Yaşamın İlk 1000 Gününde Pre ve Probiyotik Kullanımı”, Türkiyə Hacettepe Universitetinin professoru Mehmet Ceyhan 
  • 15.15-15.30 “Qaraciyərin müalicə edilə bilən metobolik xəstəlikləri. Tirozinemiya. Qalaktozemiya”, Türkiyə Qazi Universitetinin dosenti İlyas Okur 
  • 15:30-15:45  Fasilə 
  • 15:45-16:00 “Neonatologiyada ağciyər ultrasəs müayinəsinin imkanları”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Uşaq xəstəlikləri kafedrasının assistenti Sevinc Muxtarova
  • 16.00-16.15 “Yenidoğulmuşun qızıl saatı” – Caspian Hospitalın Neonatologiya şöbəsinin müdiri Bəxtiyar Zeynalov
  • 16:15-16:30 “Az çəkili uşaqlar”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Uşaq xəstəlikləri kafedrasının assistenti Gülzar Ağayeva
  • 16:30-16:45 “Yenidoğulmuşlarda RDS İntensiv terapiyasına müasir yanaşma”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Cərrahiyyə Klinikasının Neonatologiya şöbəsinin müdiri Aygün Rüstəmxanlı
  • 16:45-17:00 “Yenidoğulmuşlarda xromosom anomaliyaları və onların fəsadları”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tibbi biologiya və genetika kafedrasının baş müəllimi b.ü.f.d. Aytəkin Həsənova
  • 17:00-18:00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Onkologiya və Gematologiya – gələcəyə baxış
  • 14.00-14.15 “Onkoortopediyada orqansaxlayıcı müalicənin müasir aspektləri” – Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkologiya kafedrasının müdiri, akademik Əhliman Əmiraslanov
  • 14.15-14.30 “Baş-boyun şişlərinin müasir müalicəsi” , Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru, professor Əziz Əliyev
  • 14.30-14.45 “Baş və boyun şişləri cərrahiyyəsində yeni rekonstruksiya üsulları”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkologiya kafedrasının professoru Namiq Əmirəliyev
  • 14.45-15.00 “Müxtəlif mənşəli neoplazmaların proqnozlaşdırılmasında angiogenezin rolu”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkologiya kafedrasının professoru Habil Muradov
  • 15.00-15.15 “Mədəaltı vəzi xərçənginin müalicəsində xərçəng kök hüceyrələrin rolu: pre-kliniki tədqiqatlar və ilkin nəticə”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Histologiya, embriologiya və sitologiya kafedrasının  dosenti Orxan İsayev
  • 15.15-15.30 Onkohematoloji xəstəliklərin müalicəsində müasir yanaşma”, Milli Hematologiya və Transfuziya Mərkəzinin icraçı direktoru Dr. Valeh Hüseynov
  • 15.30-15.45 Fasilə
  • 15.45-16.00 Pediatrik hematoloji xəstəliklərin müalicəsində yenilik”, Milli Hematologiya və Transfuziya Mərkəzinin Pediatrik hematologiya şöbəsinin müdiri Dr. Sevil Cəlilova
  • 16.00-16.15 “Müasir onkoginekologiyada minimal invaziv cərrahiyyənin tətbiqi və üstünlükləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkologiya kafedrasının dissertantı Əkbər İbrahimov
  • 16.15-16.30 “Molekulyar markerlərin onkoloji müalicədə yeri”, Milli Onkologiya Mərkəzinin həkimi Dr.Leyla Məlikova
  • 16.30-16.45 “Onkologiyada molekulyar diaqnostika və target radionuklid müalicələr”, Milli Onkologiya Mərkəzinin həkimi  Dr.Fuad Novruzov
  • 16.45-17.00 “Süd vəzi xərçənginin müalicəsində onkoplastik və rekonstruktiv cərrahiyyənin rolu”, Milli Onkologiya Mərkəzinin həkimi Dr.Samir Qurbanov
  • 17.00-18.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
10:00 - 14:00
Simpoziumlar
Ürək və damar cərrahiyasində innovativ texnologiyalar
  • 10.00-10.20 “Torakoabdominal aorta anevrizmasının cərrahi müalicəsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahiyyə xəstəlikləri kafedrasının professoru Kamran Musayev
  • 10.20-10.40 “Minimal invaziv cərrahiyyə və robotik cərrahiyyə ilə mitral qapağa neokorda implanrasiya”, Türkiyyənin Hərbi Tibb Xidmətlərinin komandiri, Cərrah Generalı Prof. Ufuk Demirkılıc
  • 10.40-11.00 “Varikoz xəstəliyinin müalicəsinə müasir baxış: terminal ablasiyadan qeyri termal ablasiyaya doğru”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Ümumi Cərrahiyyə kafedrasının professoru Məhəmməd Kərimov
  • 11.00-11.20 “Xüsusi hallarda CABG, göstəricilər və nəticələr”, Gömrük Hospitalın şöbə müdiri, professor Rəşad Mahmudov
  • 11.20-11.40 “Daxili yuxu arteriyasının cərrahiyyəsi: tarixi və problemin müasir vəziyyəti”, A.V. Vişnevski adına Cərrahiyyə institutunun professoru Dmitriy Feliksoviç Beloyartsev
  • 11.40-11.50 Fasilə
  • 11.50-12.05 “Aşağı artım fraksiyalı xəstələrdə AKŞ əməliyyatları zamanı miokardın işemiyadan qorunması prinsipləri”, M.A.Topçubaşov adına Elmi-Cərrahiyyə Mərkəzinin kardiocərrahiyyə şöbəsinin müdiri Dr. Fazil Abbasov
  • 12.05-12.20 “Periferik arteriya xəstəlikləri və ayağın kritik işemiyası olan xəstələrin müalicə strategiyasında üçillik təcrübə”, M.A.Topçubaşov adına Elmi-Cərrahiyyə mərkəzinin damar cərrahiyyə şöbəsinin müdiri dr Nəsrəddin Abuşov
  • 12.20-12.35 “İlk uğurlu pediatrik ECMO təcrübəmiz”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahiyyə xəstəliklər kafedrasının professoru Kamran Musayev
  • 12.35-12.50 “Süni ürək cihazlarının tətbiqində yeniliklə”, Respublika Müalicəvi Diaqnostika Mərkəzinin  Ürək Mərkəzinin rəhbəri Dr. Anar Əmrah
  • 12.50-13.05 “Ürəyin işemik xəstəliyi və mitral qapaq çatışmazlığı müştərək patologiyalarında cərrahı yanaşma”, Bakı Sağlamlıq Mərkəzi Ürək şöbəsinin müdiri Dr. Seymur Musayev
  • 13.05-14.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Uşaqlarda anadangəlmə inkişaf qüsurlarının diaqnostika və cərrahi mualicəsi
  • 10.00-10.20 “Uşaqlarda Hirşprunq Xəstəliyinin diaqnostika və müalicəsi” , Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq cərrahlığı kafedrasının müdiri, professor Ramiz Poluxov
  • 10.20-10.40 “Uşaqlarda minimal invaziv kardio cərrahiyyəsi”, ABŞ Stanford Universiteti Pediatrik ürək və ağ ciyyər transplantsiya proqramın meneceri Satte Health Uşaq və böyük kardiotorakal cərrahiyyə cərrah-direktor Dr Teymur Nəsirov MD, MBA
  • 10.40-11.00 “Uşaqlarda yoğun bağırsağın inkişaf qüsurları və qazanılma xəstəlikləri zamanı laparoskopik əməliyyatlar” , A.İ. Evdokimov adına Moskva Dövlət Stomatoloji Universitetinin Uşaq cərrahlığı kafedrasının müdiri, professor Poddubnıy İqor Vitalyeviç
  • 11.00-11.20 “İdiopatik meqarektum olan uşaqların müalicəsinə cərrahi yanaşma”,  Stavropol Dövlət Tibb Universitetinin Uşaq cərrahiyyə kafedrasının müdiri, professor Minayev Sergey Viktoroviç
  • 11.20-11.40 “Qida borusunun atreziyaları” , İran İslam Respublikasının Təbriz Universitetinin Tibb bölümünün Uşaq cərrahlığı kafedrasının müdiri, professor Saeid Aslanabadi
  • 11.40-12.00 Fasilə
  • 12.00-12.15 “Uşaqlarda anorektal anomaliyaların cərrahi müdaxiləsində kaudal anesteziyanın ümumi anesteziyanın bir komponenti kimi istifadəsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq cərrahlığı kafedrasının dosenti Esmira Nəsibova
  • 12.15-12.30 “Yenidoğulmuşlarda qarın boşluğu və qarının ön divarının inkişaf qüsurlarının diaqnostikası və müalicəsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq cərrahlığı kafedrasının müdiri, professor Ramiz Poluxov
  • 12.30-12.45 “Perinatal təbabət. Perinatal diaqnostikanın bu günü və gələcəyi” , Oksigen Klinik Hospitalın Fetal diaqnostika mərkəzinin müdiri Dr Azər Fərəc
  • 12.45-13.00 “Uşaqlarda hipospodiyaya müasir yanaşma”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq cərrahlığı kafedrasının assitenti Vüqar Məhəmmədov
  • 13.00-13.15 “Uşaqlarda kriptorxizmin diaqnostıka və müalicəsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq cərrahlığı kafedrasının assistenti Murad Əliybəyov
  • 13.15-14.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Qastroesofaqal reflyuks – fənlər arası problem
  • 10.00-10.20 “Qastroezofaqal reflyuks xəstəliyi multidissiplinar problem kimi”, Milli İdman Tibbi Reabilitasiya Mərkəzi, tibb elmlər doktoru Mətanət Əfəndiyeva
  • 10.20-10.40 “B hepatitinə olan baxışlarda baş verən dəyişikliklər”, Azərbaycan Tibb Universitetin III Daxili xəstəliklər kafedrasının müdiri, professor Əlihüseyn Hidayatov
  • 10.40-11.00 “Uşaq Serebral İflici olan uşaqlarda qastroezofaqal reflyuks xəstəliyin aşakar edilməsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Nevrologiya kafedrasının professoru Aytən Məmmədbəyli
  • 11.00-11.20 “Qastroezofaqal reflyuks xəstəliyin kardial maskası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Terapevtik və pediatrik propedevtika kafedrasının dosenti Rəhimə Qabulova
  • 11.20-11.40 Fasilə
  • 11.40-12.00 “Qastroezofaqal reflyuks xəstəliyində  tənəffüs sisteminin simptomları”, Milli İdman Tibbi Reabilitasiya Mərkəzi, tibb üzrə fəlsəfə doktoru İradə Axundova
  • 12.00-12.20 “Qastroezofaqal reflyuks xəstəliyin diaqnostika və müalicəsində otorinolarinqoloji yanaşma”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Otorinolarinqologiya kafedrasının assistenti Sara Ağalar
  • 12.20-12.40 “Qastroezofaqal reflyuks xəstəliyi – XXI əsrin xəstəliyidir”, Azərbaycan Tibb Universitetinin III Daxili xəstəliklər kafedrasının dissertantı Gövhər İmanlı
  • 12.40-13.00 “Gastroezofaqal Reflyuks və bronxların zədələnməsi”, Azərbaycan Respublikası Milli Onkologiya Mərkəzinin Endoskopiya şöbəsinin müdiri Dr.Elman İbrahimov
  • 13.00-14.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Şüa diaqnostikasının müasir aspektləri
  • 10.00-10.15 “Radioloqun gələcəyi varmı?”, Almaniya Köln Universitetinin Diaqnostika və intervension radiologiya və neyroradiologiya kafedrasının professoru Nuran Abdullayev
  • 10.15-10.30 “Osteoporoz: İlkin diaqnostikada yeni texnologiyaların rolu”, Qazaxstan Respublikası, Astana Tibb Universitetinin Radiologiya kafedrasının müdiri professor Rauşan Rahimova
  • 10.30-10.45 “Radiologiyada qane edilmiş axtarış sindromun fenomeni”, Azərbaycan Radiologiya Cəmiyyətinin prezidenti dosent Yunus Əfəndiyev
  • 10.45-11.15 “2020 ildə ürəyin KT və MRT-də nə kimi yeniliklər var?”, Rusiya Rentgenoloqlar və Radioloqlar Cəmiyyətinin prezidenti professor Sinitsin Valentin Evgeniyeviç
  • 11.15-11.30 “Neonatal torakal radiologiya: əsas məqamlar və sindromlar”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Şua diaqnostikası və terapiyası kafedrasının müdiri, tibb üzrə elmlər doktoru Məlahət Sultanova
  • 11.30-11.45 Fasilə
  • 11.45-12.00 Böyrək patologiyalarında radioloji yanaşma”, Türkiyə On Dokuz Mayıs Universitetinin professoru Murat Danaçı
  • 12.00-12.15 “Kardiotorokal görüntülərdə inkişaflar”, Almaniya Celle general hospitalın radioloji şöbəsinin müdiri professor Kristian Fink
  • 12.15-12.30 “Neyroradiologiyada psevdofenomenlər və MRT müayinəsinin rolu”,  Milli Onkologiya Mərkəzinin radioloqu, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Anar Kazımov
  • 12.30-12.45 “Çiyin qurşağı patologiyalarında radioloji müayinələrin özəllikləri”, Türkiyə Radiologiya Cəmiyyətinin prezidenti professor Tamer Kaya
  • 12.45-13.00 “Anadangəlmə ürək qüsurlarının diaqnostikasında KT angioqrafiyanın rolu”, Tusi adına Klinikanın radioloqu tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla Musayeva
  • 13.00-14.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Perinatal dövrdən böyüklərə gədər uro-nefrologiyanın diaqnostik və müalicə strategiyası
  • 10.00-10.15 “COVİD-19 uşaqlarda böyrək xəstəliyi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, dosent Rauf Bəylərov
  • 10.15-10.30 “Nefroloji xəstəliklərdə perinatal və postnatal genetik diaqnostika”, EGE Universitetinin Tib fakültəsinin professoru Afiq Bərdəli
  • 10.30-10.45 “Böyrək çatışmazlığı olan xəstələrdə pəhriz”, Ankara Başkent Universiteti Tibb fakültəsinin Nefrologiya kafedrasının müdiri, professor Siren Sezer
  • 10.45-11.00 “Hipospadiyanın cərrahi müalicəsindəki yeniliklər”, İstanbul Universiteti Tibb fakültəsinin Cərrahi kafedrasının professoru Orhan Ziylan
  • 11.00-11.15 “Endouroloji texnikalarda inkişaf və Azərbaycan urologiyası”, TürkiyəYüksək İxtisas Universitetinin Uroloji bölümün professoru Yaşar Özgök
  • 11.15-11.30 “Klinik ağırlaşmış sporadik renal angiomiolipoma xəstəliklərində nefronqoruyucu cərrahi taktikası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Urologiya kafedrasının professoru Akif Bağırov
  • 11.30-11.15 Fasilə
  • 11.45-12.00 “Kişi sonsuzluğunun müalicəsində müasir cərrahiyyənin imkanları və rolu”, İ.M.Seçenov adına 1-ci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Mamalıq, ginekologiya, perinatologiya və reprod  uktologiya kafedrasının professoru Sefer Həmidov
  • 12.00-12.15 “Transplantasiyada induksiyon müalicələr”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Daxili xəstəliklər kafedrasının assistenti Elnur Fərəcov
  • 12.15-12.30 “Proteinuriyalı xəstəyə yanaşma”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Terapevtik Klinikasının nefroloq-həkimi Dr. Orxan Quliyev
  • 12.30-12.45 “Arterial hipertenziyanın müalicəsində son klinik rəhbər tövsiyələri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Terapevtik Klinikasının nefroloq-həkimi Dr. Barat Yusubov
  • 12.45-13.00 “Urologiyada invaziv radiologiyanın rolu”, Respublika Müalicəvi Diaqnostika Mərkəzinin invaziv radioloqu Dr. Ağakişi Yəhyayev
  • 13.00-14.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Fundamental elmlər
  • 10.00-10.20 “Eksperemental “Kəskin ağ ciyər zədələnməsi” modelində auro-hematik baryerin təşkilində iştirak edən strukturlarla qanın formalı elementlərinin qarşılıqlı əlaqələrində baş verən dəyişikliklərin elektron mikroskopik xarakteristikası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Histologiya, embriologiya və sitologiya kafedrasının müdiri, professor Eldar Qasımov
  • 10.20-10.40 “Emosional gərgin vəziyyətlərdə beynin zaman-məkan EEQ münasibətlərin sistem tədqiqi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Normal fiziologiya kafedrasının müdiri, professor Arif Məmmədov
  • 10.40-11.00 “Orta əsrlərə aid kəllədə metopik tikiş, əsas əmgəyi sümüyü və vormi sümükləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin İnsan anatomiya və tibbi terminologiya kafedrasının  dosenti Anar Abdullayev
  • 11.00-11.15 “Qanadabənzər-əng yarığı və ona yaxın anatomik strukturların rentgenoloji müayinələrinin nəticələri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin İnsan anatomiya və tibbi terminologiya kafedrasının  assistenti Könül Quliyeva
  • 11.15-11.30 “Микроскопические особенности топографии малых желез преддверия влагалища женщин в постнатальном онтогенезе”, Azərbaycan Tibb Universitetinin İnsan anatomiya və tibbi terminologiya kafedrasının  baş müəllimi Səbinə Şadlinskaya
  • 11.30-11.45 Müxtəlif yaşlı insanların üz kəlləsində asimmetriyanın öyrənməsinin nəticələri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin İnsan anatomiya və tibbi terminologiya kafedrasının  assistenti Səbinə Əliyeva
  • 11.45-12.00 Fasilə
  • 12.00-12.15 “Şəkərli diabet zamanı limfotrop korreksiyanın kardiovaskulyar ağırlaşmaların aradan qaldırılmasında rolu”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Patoloji fiziologiya kafedrasının assistenti Ülkər Ağamaliyeva
  • 12.15-12.30 “Şəkərli diabet zamanı limfotrop trombolitik terapiyanın tətbiqinin patogenetik əsasları”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Patoloji fiziologiya kafedrasının assistenti Həsən Şaxverdiyev
  • 12.30-12.45 “Qarın aortasının tək visseral şaxələrinin okklyuziyası və stenozu zamanı bu damarlarda gedən morfoloji dəyişiklər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin İnsan anatomiya və tibbi terminologiya kafedrasının assitenti  Ramilə Babayeva
  • 12.45-13.00 “Endogen toksikoz zamanı qan plazmasında ümumi billirubinin və kreatinin miqdarında baş verən dəyişikliklər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin İnsan anatomiya və tibbi terminologiya kafedrasının dissertantı Hicran Xıdırova
  • 13.00-14.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
14:00 - 18:00
Simpoziumlar
Pediatriyada miflər və reallıq
  • 14.00-14.15 “Uşaqlarda COVİD-19 infeksiyası və əlaqəli iltihabı xəstəliklər: Kavasaki sindromu, multisistem iltihabı sindromu və pandemiya zamanı revmatoloji xəstəliklərdə vəziyyət”, İstanbul Universiteti Cərrahpaşa Tibb fakültəsinin professoru Özgür Kasapçopur
  • 14.15-14.30 “Pediatriyada atipik dermatit bir mühüm problem kimi”, Rusiya Uşaq allerqoloqlarının və immunoloqların assosiasiyasının Vitse prezidenti professor Smolkin Yuriy Solomonoviç
  • 14.30-14.45 “Anadangəlmə ürək qüsurlu uşağın izlənməsi pediatrın gözü ilə”, Gazi Universiteti Tibb fakültəsinin professoru Serdar Kula
  • 14.45-15.00 “Uşaqlarda epilepsiyanın müasir aspektləri”, Gazi Universiteti Tibb fakültəsinin Nevrologiya kafedrasının professoru Aişe Serdaroğlu
  • 15.00-15.15 “Uşaqlarda xroniki tonzillitlərin müalicə taktikasının seçimi”,  Azərbaycan Tibb Universitetinin Otorinolarinqologiya kafedrasının müdiri professor Vəfa Panahian
  • 15.15-15.30 “Uşaqlarda qida allergiyası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Uşaq xəstəlikləri kafedrasının professoru Hüseyn Qabulov
  • 15.30-15.45 “Uşaqlarda vaksinasiya ilə bağlı miflər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Uşaq xəstəlikləri kafedrasının dosenti Nigar Sədiyeva
  • 15.45-16.00 Fasilə
  • 16.00-16.15 “Uşaqların sağlam qidalanması:miflər və həqiqətlər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq-yeniyetmələrin sağlamlığı və əmək sağlamlığı kafedrasının dosenti Zöhrə İsmayılova
  • 16.15-16.30 “Hərəki fəallığın məktəblilərin funksional imkanlarına və emosional vəziyyətinə təsiri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Uşaq-yeniyetmələrin sağlamlığı və əmək sağlamlığı kafedrasının dosenti Şəhla Balayeva
  • 16.30-16.45 İnsulindən asılı diabetin yaranmasında virus və bakteriyaların rolu”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Uşaq xəstəlikləri kafedrasının assistenti Gündüz Əhmədov
  • 16.45-17.00 “Azərbaycan əhalisində qalaktozemiya xəstəliyinin molekulyar-genetik tədqiqi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tibbi biologiya və genetika kafedrasının baş müəllimi pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Hüseynova
  • 17.00-18.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Cərrahiyyədə innovasiyalar və perspektivlər

Moderator: professor Elçin Ağayev

  • 14.00-14.15 “Regenerator təbabətin cərrahiyyədə yeri və perspektivləri” , Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahi xəstəlilkər kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü professor Nuru Bayramov
  • 14.15-14.30  “Orqan transplantasiyasında yeniliklər”, Türkiyyə İnönü Universiteti Qaraciyər transplantasiya institutun direktoru professor Sezayi Yılmaz
  • 14.30-14.45 “Robotik cərrahiyyənin perspektivləri” , Türkiyə Qazi Universiteti Genel Cərrahi Anabilim Dalı professoru Abdulkadir Bederli
  • 14.45-15.00 “Laporoskopik hepatobilliar cərrahiyyə”, Qazi Universitetinin professoru Mustafa Kerem
  • 15.00-15.15 “Hepatobilliar cərrahiyyədə 3D innovasiyalar”, Stavropol Dövlət Tibb Universitetinin Uşaq cərrahiyyə kafedrasının müdiri, professor Minayev Sergey Viktoroviç
  • 15.15-15.30 “Süni intellektin cərrahiyyədə və reanimasiyada perspektivləri”, Türkiyə Dr. Sadi Konuk Eğitim və Araştırma hastanesinin Anestezioloji və Yoğun Bakım klinikası Dr. Zafer Çukurova
  • 15.30-15.45 “Laporoskopik kolorektal cərrahiyyə”, Almaniya Munister Universitetin professoru Nevzat Doğan
  • 15.45-16.00 Fasilə
  • 16.00-16.15 “Laparoskopik bağırsaq əməliyyətləri zamanı innovasiyon texnologiyaların tətbiqi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin III Cərrahiyyə xəstəliklər kafedrasının müdiri professor Elçin Ağayev
  • 16.15-16.30 “COVİD-19 pandemiya şəraitində cərrahiyyənin xüsusiyyətləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Cərrahiyyə xəstəliklər  kafedrasının dosenti Pərviz Abbasov
  • 16.30-16.45 “Autoloji mezenximal müalicəsində ultipotent kök hüceyrə transplantasiyasının qaraciyər sirrozu və portal hipertenziyanın müalicəsində effektliyi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Cərrahiyyə xəstəliklərin kafedrasının dosenti Rasim Cəfərli
  • 16.45-17.00 “Qaraciyərin hidotik exinokok kistələrin perkutan müalicəsinin bəzi aspektləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin III Cərrahiyyə xəstəliklər kafedrasının dosenti Cümşüd Cümşüdov
  • 17.00-17.15 “Kompyuter texnologiyalarla tam idarə olunan karaniofasial cərrahiyyə” , Azərbaycan Tibb Universitetinin Ağız və üz-çənə kafedrasının müdiri professor Çingiz Rəhimov
  • 17.15-17.30 “Qaraciyər köçürülməsindən sonra transplantantın dəfedilmə reaksiyalarının histopatoloji xüsusiyyətləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Patoloji anatomiya kafedrasının dosenti Müşfiq Orucov
  • 17.30-18.00 Sual-cavab və qiymətlindərmə
Müasir perinatologiya və reproduktiv təbabətin aktual problemləri
  • 14.00-14.15 “Postmenopauza dövründə qadın cinsiyyət orqanlarının törəmələrinin rastgəlmə tezliyi və kombinasiyası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I mamalıq-ginekologiya kafedrasının dosenti Mina Qaraşova
  • 14.15-14.30 “Reproduktiv dövrdə hiperandrogeniya sindromu olan qadınlarda hormonal dəyişikliklərin xüsusiyyətləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I mamalıq-ginekologiya kafedrasının dosenti Natəvan Axundova
  • 14.30-14.45 “Bakı şəhərində hamilə qadınların HBV, HCV infeksiyalarına yoluxma dinamikası və klinik-demoqrafik göstəriciləri”,  Azərbaycan Tibb Universitetinin II mamalıq-ginekologiya kafedrasının dosenti Ellada Sarıyeva
  • 14.45-15.00 “Значeниe опрeдeлeния уровня висфатина в сывороткe крови у бeрeмeнных с ожирeниeм”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II mamalıq-ginekologiya kafedrasının dosenti Fəxriyyə Tağıyeva
  • 15.00-15.15 “Antiendometrial antitellərin qadınlarda genital endometriozun formalaşmasına və gedişinə təsiri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II mamalıq-ginekologiya kafedrasının dissertantı Sevinc Sevdimalıyeva
  • 15.15-15.30 “Müxtəlif mənşəli sonsuzluğu olan qadınlarda endometriumun morfofunksional və elektron mikroskopik qiymətləndirilməsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I mamalıq-ginekologiya kafedrasının assitenti Nigar Axundova
  • 15.30-15.45 Fasilə
  • 15.45-16.00 “Respirator distress sindromu olan vaxtından əvvəl yenidoğulmuşlarda ağciyər sufroktantının tətbiqinin effektivliyi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I mamalıq-ginekologiya kafedrasının  assitenti Sevinc Məmmədova
  • 16.00-16.15 “Anemiya zamanı fetoplasentar sistemin vəziyyəti”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II mamalıq-ginekologiya  kafedrasının assistenti Pərvanə Əliyeva
  • 16.15-16.30 “Endometrium patologiyalarının qiymətləndirilməsində ultrasəs müayinəsinin rolu”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II mamalıq-ginekologiya kafedrasının  baş laborantı Leyla Məmmədli
  • 16.30-16.45 “Endometriumun hiperplastik prosesləri olan qadınlarda qanda vitamin D və Fol turşusunun miqdarının qiymətləndirilməsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II mamalıq-ginekologiya kafedrasının doktorantı Fəridə Abdiyeva
  • 16.45-17.00 “Uşaqlıq miomasının adyuvant terapiyasında uliprestal asetatın tətbiqi təcrübəsi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II mamalıq-ginekologiya kafedrasının baş laborantı Mələk Alcanova
  • 17.00– 18.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Kardiovaskular xəstəliklərə innovativ yanaşma
  • 14.00-14.15 “Vazospastik stenokardiyanın diaqnostika və müalicəsinə müasir baxış” , Azərbaycan Tibb Universitetinin I Daxili xəstəliklər kafedrasının müdiri professor Vəsadət Əzizov
  • 14.15-14.30 “CPAP-terapiyası: Bir daşla iki quşun vurulması?” , Azərbaycan Tibb Universitetinin Kliniki farmakologiya kafedranın professoru Yusif Nağıyev
  • 14.30-14.45 “2020-ci ildə kardiovaskulyar xəstəliklərin farmakoterapiyasında olan yeniliklər“, Kardioloji Elmi-tədqiqat İnstitutunun direktoru professor  Gulnaz Dadaşeva
  • 14.45-15.15 “Sistem xəstəlikləri ilə assosiasiya olunmuş vaskulitlər”, Azərbaycan Tibb Universitetinin III Daxili xəstəliklər kafedrasının professoru Sahib Musayev
  • 15.15-15.30 “Kardiorenal sindromun müasir diaqnostikası və müalicəsi” , Azərbaycan Tibb Universitetinin III Daxili xəstəliklər kafedrasının professoru Murad Baxşiyev
  • 15.30-15.45 Fasilə
  • 15.45-16.00 “Qeyri-infeksion xəstəliklərin komorbid vəziyyətləri” , Rusiya Federasiyası Səhiyyə Nazirliyinin Profilaktik Tibb üzrə Milli Tibbi Tədqiqat Mərkəzinin Ürək-damar riskinin qiymətləndirilməsi laboratoriyasının müdiri professor Mehman Məmmədov
  • 16.00-16.15 “Aterosklerotik ürək xəstəliyinə genetik yanaşma”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Daxili xəstəliklər kafedrasının assistenti Elnur İsayev
  • 16.15-16.30 “Azərbaycanın Lənkaran rayonunda geofizik və seysmoloji amillərin ürək qan-damar sisteminə təsiri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Daxili xəstəliklər kafedrasının dosenti Leyla Əfəndiyeva
  • 16.30-16.45 “Mürəkkəb kardiomiopatiyaların asan diqnostikası” , Azərbaycan Tibb Universitetinin I Daxili xəstəliklər kafedrasının assistenti Yasmin Rüstəmova
  • 16.45-17.00 “Kardioonkologiyanın müasir aspektləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Daxili xəstəliklər kafedrasının dosenti Törə Sadıqova
  • 17.00-18.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Metabolik sindromunda aktual tendensiyalar: fiziopatologiya və geriartrik aspektləri
  • 14.00-14.20 “Qalxanabənzər vəzin xəstəlikləri və hamiləlik”, İ.M.Seçenov adına Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Endokrinoloji klinikanın direktoru Rusiyanın Elmlər akademiyasının müxbir üzvü professor Fadeyev Valentin Viktoroviç
  •  14.15-14.40 “Şəkərli diabetin geriartrik fəsadları”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Daxili xəstəliklər kafedranın müdiri, professor Rafiq Məmmədhəsənov
  • 14.40-15.00 “Metabolik sindrom, şəkərli diabet və prediabet”, Azərbaycan Dövlət Təkmilləşdirmə İnstitunun professoru Mirzə-zadə Valeh
  • 15.00-15.15 “Yaşlılarda polimorbidlik və metabolik sindromu”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Daxili xəstəliklər kafedrasının professoru Tamfira Əliyeva
  • 15.15-15.30 “Metabolik sindromu olan geriatrik qrup xəstələrdə COVİD-19 klinik özəllikləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Daxili xəstəliklər kafedrasının dosenti Əli İbrahimov
  • 15.30-15.45 “Prediabet metabolik parametrləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Daxili xəstəliklər kafedrasının dosenti Vəfa Əliyeva
  • 15.45-16.00 Fasilə
  • 16.00-16.15 “2-ci tip şəkərli diabet xəstələrində şəkər endirici terapiyanın adioponektin hormon səviyyəsinə təsiri”, Azərbaycan Dövlət Təkmilləşdirmə İnstitunun dosenti Ziba Əhmədova
  • 16.15-16.30 “Yumurtalıqların polikistozu zamanı insulinədavamlılığın korreksiyası”, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Daxili xəstəliklər kafedrasının dosenti Səbinə Məşədiyeva
  • 16.30-16.45 “Hemodializ xəstələrində metabolik sindrom və iltihab biomarkerləri arasında əlaqə”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tereapevtik və pediatrik propedevtika kafedranın professoru Mehman Ağayev
  • 16.45-17.00 Prostat vəz hiperplaziyası olan xəstələrdə stabil stenokardiyanın rastgəlmə təzliyi, Azərbaycan Tibb Universitetinin Treapevtik və pediatrik propedevtika kafedrasının assistenti Cəfərova Zemfira
  • 17.00-17.15 “İnsulinə müqavimət  və dəmir mübadiləsi məsələləri”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Terapevtik və pediatrik propedevtika kafedranın assistenti Könül İsmaylova
  • 17.15-18.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə
Maddədən dərmana gedən yol
  • 14.00-14.15 “Qreyfrut meyvələrindən alınan pektin əsasında dərman formalarının hazırlanması”,  Azərbaycan Tibb Universiteti Əczaçılıq texnologiyası və idarəçiliyi kafedrasının dosenti Kübra Əliyeva
  • 14.15-14.30 “Dərmanın həllolma problemləri: həlledici sistemlərin qarışığında həllolmanın proqnozlaşdırılması”, Təbriz Tibb elmləri Universitetinin Əczaçılıq analizi laboratoriyanın müdiri professor Dr. Ghasem Jouyban
  • 14.30-14.45 “Ukrayna Farmakoloji skrininq tədqiqatlarında alternativ üsulların istifadəsi”, Ukrayna Milli Əczaçılıq  Universitetinin Fiziologiya kafedrasının müdiri  professor Maloştan Lyudmila Mixaylovna
  • 14.45-15.00 “Peganum harmala toxumları yağının kimyəvi tərkibi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Ümumi və toksikoloji kimya kafedrasının doktorantı Töhfə Nəsibova
  • 15.00-15.15 “Karboksifenilmaleimidlərin bioloji aktiv polimer əlavələr kimi  istifadə olunması yollarının tədqiqi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin Ümumi və toksikoloji kimya kafedrasının assistenti Şəhanə Qulieva
  • 15.15-15.30 “Kalinol plus” preparatının yüksək effektli maye xromatoqrafiya ilə analizi”, Azərbaycan Tibb Universiteti, Əczaçılıq kimyası kafedrasının assistenti Emiliya Balayeva
  • 15.30-15.45 Fasilə
  • 15.45-16.00 “Veronica crista-galli Stev” növünün iridoidlərinin tədqiqi”, Azərbaycan Tibb Universiteti, Əczaçılıq kimyası kafedrasının doktorantı Nigar Paşayeva
  • 16.00-16.15 “Gentiana septemfida bitkisinin ilkin fitokimyəvi tədqiqi”, Azərbaycan Tibb Universiteti, Farmakoqnoziya kafedrasının assistenti Nərmin Babayeva
  • 16.15-16.30 “Ağılli dərman” –  nailiyyətlər və perspektivlər”, Azərbaycan Tibb Universiteti, Əczaçılıq kimyası kafedrasının baş müəllimi Fuad Məmmədov
  • 16.30-16.45 “Fransanın Aix-Marselle Universiteti və Azərbaycan Tibb Universiteti arasında Beynəlxalq elmi əməkdaşlığın nəticələri”, Fransa Aix-Marsel Universiteti Farmakoloji və homeopatiya kafedrasının professoru Evelyne Ollivier
  • 16.45-17.00 “Medicago minima xammalının flavonoid tərkibinin tərkibi”,  Azərbaycan Tibb Universiteti, Əczaçılıq kimyası kafedrasının baş müəllimi Aytəkin Qəribli
  • 17.00-18.00 Sual-cavab və qiymətləndirmə